Past Over-All Winners... '90 Daryl Johnson-AR, '91 Barbara Miller-NY, '92 Marice Smith-WV, '93 Dave Kennedy-KS, '94 Shelby Jones-TX, '95 Jim Duree-KS, '96 Donnie Cole-TX, '97 None, '98 Terry Perkins-OH, '99 Mike Ewoldsen-KS, 2000 Mary Hetzel-CO,  2002 Terry Hedrick-TX, 2003 Mike Adelmann-NM, 2004 Gary Green-MD, 2005 David Oyler-IL, 2006 ???

NASA Athlete of the Year Winners - 1999-2002

Coming NASA Events  |  Picture Page  |  Home |

You are visitor # Hit Counter since 12-20-03

 

Some of the Past Athlete of the Year Winners

Dave Kennedy, KS 1993 Winner

 

Mary Hetzel, CO 2000 Winner

 

Terry Hedrick, TX - 2002 Winner

 

 

Mike Adelmann, NM 2003 Winner

 

1990- Dr. Daryl Johnson, AR. 1999- Mike Ewoldsen, KS.
1991- Barbara Miller, NY. 2000- Mary Hetzel, CO.
1992- Maurice Smith, WV. 2002- Terry Hedrick, TX
1993- Dave Kennedy, KS. 2003- Mike Adelmann, NM
1994- Shelby Jones, TX. 2004- Gary Green, MD
1995- Jim Duree, KS. 2005- David Oyler, IL
1996- Donnie Cole, TX.  
1997-  NONE  
1998- Terry Perkins, OH.  

 

Past Winners

1997 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 |

 

2002 Power Sports & Bench Only Winners

Past Pictures

 

 

2002 NASA Over-All Athlete of the Year

Terry Hedrick - Kilgore, TX.  ~  Terry Hedrick Page

List of All 2002 Winners in Powerlifting, Bench Press & Power Sports

 

 

Past Over-All Winners... '90 Daryl Johnson, '91 Barbara Miller, '92 Marice Smith, '93 Dave Kennedy,  '94 Shelby Jones, '95 Jim Duree, '96 Donnie Cole, '97 None, '98 Terry Perkins, '99 Mike Ewoldsen, 2000 Mary Hetzel,2001 Micki Scheffler-TX,  2002 Terry Hedrick, 2003 Mike Adelmann, 2004 ????

 

2002 PL'ing Winners and Runner's-Up

Men's PL'ing Winners    
Pure-    
Winner Mike Adelmann NM
Runner-Up Mark Woodworth OH
  Mike Ewoldsen KS
  Greg Titus CA
  Justin Rainsbottom OK
     
Natural    
Winner David Oyler IL
Runner Up Jeff Capps TX
     
Novice    
Winner Jon Orr WV
Runner-Up Alan Hill IL
     
High School    
Winner Matt Linzi PA
Runner Up Joe Harris Jr NM
     
Teenage    
Winner Jordan Crawford KS
Runner Up Mitch Gill IL
  Ryan Anderson IA
     
Junior    
Winner Justin Cantwell KS
     
Intermediate    
Winner Jon Marshall AZ
Runner Up John Pena AZ
     
Sub Masters-1    
Winner Tamo Williams KS
     
Sub Masters-2    
Winner Al Meyers KS
     
     
Sub Masters Pure    
Winner Travis Dunlap TN
     
Masters-1    
Winner Terry Hedrick TX
Runner Up Steve Cyranoski TX
     
     
Masters-2    
Winner Dale Rhoades IA
Runner Up James Hodges AR
     
     
Masters-3    
Winner Don Taylor TX
Runner Up Bill Shackleford FL
     
     
Masters-4    
Winner Daryl Johnson AR
     
Masters Pure    
Winner Bobby Wilson NC
     
Youth    
Winner Michael Oyler IL
Runner Up Eric Cyranoski TX
  Tommy Manno AZ
  Tiffany Dench NM
     
NASA Coach of the Year    
Mike Adelmann    
     
Male Referee of the Year    
Eddie Payne    
Runners Up    
Daryl Johnson    
Bo Casto    
     
Women's PL'ing Winners    
Pure    
     
     
Natural    
Winner Diane Manno AZ
Runner Up Stephanie Fletcher OH
     
Novice    
Winner Mayra Plata NM
     
High School    
Winner Mandy Hughes TX
Runner Up Bethany Schwaninger IL
     
     
Teenage    
Winner Taralyn Galligan AZ
Runner Up April Smith IL
     
     
Junior    
Winner Tracy Sheppard TX
     
Intermediate    
Winner Erin Maxwell IL
     
Sub Masters-1    
Winner Tracy Marks IA
     
Sub Masters-2    
Winner Heather Hughes TX
     
Sub Masters Pure    
Winner Robin Hedrick TX
     
Masters-1    
Winner Mary Hetzel CO
     
Masters-2    
Winner Stephanie Fisher OH
     
Masters Pure    
Winner Sue Grohn WI
     
Over All PL'ing Awards    
     
     
     
     
Female Referee of the Year    
Winner Robin Hedrick  
Runner Up Melissa Payne  
  Mable Smith  
  Tobey Johnson  
  Darla Ewoldsen  
     
     
NASA Family of the Year    
The Hughes Family    
The Manno Family    
     
Male Athlete of the Year    
Mike Adelmann    
     
Female Athlete of the Year    
Diane Manno    
     
Over-All Athlete of the Year Terry Hedrick, TX  
Over-All Power Sports Lifter Jeff Lovelien, WI  
Over-All Bench Presser Tom Manno, AZ.  

 

 

Powerlifting's Over-All Athlete's of the '90's Decade

Terry Perkins-OH    Dr. Daryl Johnson-AR  

 

 

2001 PL'ing Winners and Runner's-Up

NASA Male Athlete of the Year- Greg Titus, CA.

POWERLIFTING

Men's Nominee's

Women's Nominee's

Pure-

Mike Adlemann, NM.  (Winner)

Runner-Up: Mike Ewoldson, KS., Randall Henderson, KS.

Pure-

 

Natural-

David Oyler, IL., Mark Woodworth, OH.

Natural-

Stephanie Fletcher, OH.

Novice-

 Mike Whiting, NM. (Winner)

Aaron Muntz, TX.

Novice-

Diane Manno, AZ. (Winner)

Suzanne McClendon, TX.

High School-

Seth Casto, WV. (Winner)

Mitch Gill, IL.

High School-

Sara Schneider-OH,

Teenage-

Tad Peters, OK. (Winner)

Josh Wingfield, WV.

Teenage-

Beth Schwaninger, IL.

Junior-

Justin Cantwell, CA. (Winner)

Tyson Meyer, KS., Matt Birdsley, IA.

Junior-

Pennie Nichols, TN. (Winner)

Tracy Shepard, TX.

Intermediate-

Steve Hill, TN. (Winner)

Robert Cucci, IA.

Intermediate-

Erin Maxwell, IL.

SM 1-

Greg Titus, CA. (Winner)

Tamo Williams, KS. , Mike Romero, OK., Darren Turley, TX.,

SM 1-
SM 2-

Wade Johnson, TN. (Winner)

Peter Jackson, KS., Al Meyers, KS.,  Jim Adkins-WV.

SM 2-

Robin Hedrick, TX. (Winner)

Tracy Marks, IA.

Masters 1-

Pete Bouchard, TN. (Winner)

Jeff Capps, TX., Steve Cyranoski, TX.

Masters 1-

Mary Hetzel, CO. (Winner)

Dana Classon, IA., Gina Stapleton, IA.

Masters 2-

Dale Rhoades, IA. (Winner)

Raymond Harper, PA., James Hodges, AR. , James Turpin, AZ.,

Masters 2-

Sylvia Hunter, KY. (Winner)

Kay Lamb, IL.

Masters 3-

Terry Welborn, TX. (Winner)

Russell Dodson, OH.

Masters 3-
Masters 4-

Daryl Johnson, AR. (Winner)

Masters 4-
Masters 5-

Terry Hedrick, TX. (Winner)

Bobby Wilson, NC., Marty Einstein, AZ.,

Masters 5-

Cheri Gill, IL. (Winner)

Youth-

Natasha Adelmann, NM. (Winner)

David Oliger, IN., Rhianna Peters, OK., Devin Peters, OK.

 
Coach of the Year-

David Anguish, KY & Jeff Capps, TX. (C0-Winners)

 
   
Male Referee-

Pete Bouchard, TN. (Winner)

Eddie Payne, NC, Bob Merz, TN., , Terry Hedrick, TX., Daryl Johnson, TN., Gary Scholl-OH,

Female Referee-

Jackie Bouchard, TN. (Winner)

Melissa Payne, NC., , Robbin Hedrick, TN., Mable Smith, IL., Tobey Johnson, AR., Darla Ewoldsen, KS.,

NASA Family of the Year-

The Paynes, NC.

 

 

 

2000 PL Winners and Runner-Up

*- Indicates Winners

Men's Division's

'00 Men's Nominee's '00 Women's Nominee's
Pure-

*Mike Ewoldsen, KS, 154.3

 
Pure Novice-

*Steve Beccue, IL, 187

*April Smith, IL, 119
Natural-

*Brian Broussard, MS, 187

*David Oyler, IL, SHW

*Margaret DeBerry, IL, 127.9
Sub Masters 1-

*Mike Scheffler, TX, 280

*Robin Hedrick, TX, 110.2
Sub Master 2-

*Jeff Dwyer, TN, 227

*Susan Andrews, IA, 110.2
Teenage-

*Tad Peters, OK, 138.8

*Mandy Upton, IL, 110.2

High School-

*Drew Evans, MO, 138.8

*Olivia Markham, IL, 110.2

Junior-  

*Pennie Nichols, TN, 110.2

Intermediate-

*John Marshall, AZ, 227

*Stephanie Fletcher,OH, 170.8
Masters 1-

*Terry Hedrick, TX, 154.3

*Jeff Capps, TX, 250.2

*Mary Hetzel, CO, 138.8
Masters 2- *Jim McDermott, CO, 187

*James Hodges, AR, 250.2

*Kay Lamb, IL, 127.8
Masters 3- *Daryl Johnson, AR, 250.2
 Jack Tweet, WI
Masters 4- *David Bourland, TX, 187
Youth Lifter of Year *Megan Mercado, TX, 138.8
Masters-5 (Pure)

*Bobby Wilson, NC, 250.2

*Diana Gill, IL, 154.3

Male Referee- Bob Merz, TN

Daryl Johnson, AR

Eddie Payne, NC

*Mike Scheffler, TX

Pete Bouchard, TN

Female Referee- Erin Maxwell, IL

Mable Smith, IL

Darla Ewoldsen, KS

Pennie Nichols, TN

Micki Scheffler, TX

*Tobey Johnson, AR

Terry McGowan Memorial Award for Refereeing Excellence 

*Donnie Cole, TX.

 
Coach of the Year- *David Anguish, KY

Danny Gill, IL

Jeff Capps, TX

Jim McDermott, CO

Meet Assistant of Year Bob Merz, TN

Mike Scheffler, TX

*Melissa Welch, NC

Jeff Dwyer, TN

Mike Ewoldsen, KS

Internet Assistant of the Year Bob Merz- TN

*Patrick Guy- TX

NASA Web Site of the Year

*Bob Merz & Pennie Nichols- TN Site

Family of the Year *The Payne's, NC Site

*The Gill's, IL

Meet Director of the Year *Greg Van Hoose, WV.  
Female Athlete of the Year

Pennie Nichols, TN.

 
Male Athlete of the Year

Drew Evans, MO.

 
Over-All NASA Athlete of the Year for 2001

Mary Hetzel, CO.

 

 

 

1999 Winners

Men's Division's

'99 Men's Winner Women's Division's '99 Women,s Winner
Pure- Mike Ewoldsen, KS

Women's

 
Pure Novice- Jim Conley, IL. Pure Novice Pennie Nichols, TN.
Natural-

David Oyler, IL.

   
Sub Masters 1-   Sub Masters Robin Hedrick, TX.
Sub Master 2- Danny Gill, IL.    
Teenage-

Drew Evans, MO.

Teenage

Shecanna Woomer, Il.

High School- Dale Staley, IL High School

Olivia Markham, IL.

Junior-

Henry Thomason, TX.

Juniors Kelli Harr, IL.
Intermediate- Jay MacCartney, FL. Intermediate

Stephanie Fletcher, OH

Masters 1-

Joe Robinson, WY.

Masters 1 (40-49)

Melissa Welch, NC

Masters 2- Lindell Smith, IL. Masters 50+ Kay Lamb, IL.
Masters 3- David Brady, TX.    
Youth Lifter of Year- Tad Peters, OK.    
Masters Pure- Terry Wright, SR., IA.    
Male Referee-

Eddie Payne, NC.

   
Female Referee- Darla Ewoldsen, KS.    
Coach of the Year- Danny Gill, IL.    
Meet Assistant of Year **Earl Evatt, AZ.

**Jeff Dwyer, TN.

**Daryl Freeman, TX.

**Melissa Payne, NC.

   
Family of the Year **The Wisnieski's, TX

**The Payne's, NC

   

**- Indicates Winners  *- Indicates Runner-Up 

Over-All Female Athlete of the Year- Kelli Harr, IL.

Over-All Male Athlete of the Year- Mike Scheffler, TX.

NASA Athlete of the Year for 1999 - Mike Ewoldsen, KS.